Inspektorat Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Lotów

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 maja 2018
LOT POŻEGNALNY
Dnia 8 maja 2018 r. płk dypl. inż. pil. Rościsław STEPANIUK ...


   Dnia 8 maja 2018 r. płk dypl. inż. pil. Rościsław STEPANIUK, po blisko 32 latach służby w powietrzu wykonał na lotnisku 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach pożegnalny lot pilota wojskowego na samolocie F-16 bl. 52+.
   W uroczystości udział wzięli przedstawiciele 2. SLT oraz 31. BLT wraz z dowódcami tych jednostek gen. bryg. pil. Jackiem PSZCZOŁĄ i płk. pil. Rafałem ZADENCKIM. Inspektorat MON ds. BL reprezentował Szef Inspektoratu płk dypl. pil. Robert CIERNIAK.
   W trakcie lotu płk STEPANIUK pożegnał się przez radio ze służbami kontroli ruchu lotniczego oraz stanowiskami dowodzenia i naprowadzania w powietrzu. Po raz ostatni opuścił lotnisko Poznań-Krzesiny, z którego wykonywał tak wiele zadań w swojej dotychczasowej służbie.
   Po wylądowaniu, zakołowaniu i wyłączeniu silników płk STEPANIUK podziękował instruktorowi i technikowi obsługi statku powietrznego oraz pożegnał się z samolotem. Następnie złożył prowadzącemu uroczystość meldunek o wykonaniu ostatniego lotu w lotnictwie wojskowym i dokonał wpisu w osobistym dzienniku lotów.
   W dalszej części uroczystości płk STEPANIUK podziękował zgromadzonym za przybycie i obecność w tak ważnym dla niego momencie życia. Szczególne słowa podziękowania popłynęły w kierunku rodziny, której wsparcie pomagało mu spokojnie realizować służbę wojskową.
   Płk STEPANIUK jest pilotem klasy mistrzowskiej, z nalotem ogólnym na różnych typach samolotów odrzutowych około 2200 godzin, z czego ponad połowę na samolocie F-16. W lotniczej historii Sił Zbrojnych RP zapisał się jako pierwszy polski pilot samolotów F-16.

Dołączona galeria zdjęć: LOT POŻEGNALNY
generuj pdf
Kontakt

Inspektorat Ministerstwa Obrony Narodowej do spraw Bezpieczeństwa Lotów
Kościuszki 92/98
61-716 Poznań
tel. 261572507
fax. 261572589
inspektoratmonbl@ron.mil.pl